14 sierpnia
Przekładaniec ziemniaczany
Niektóre przepisy czekają na wstawienie od dość dawna. Przykładowo zdjęcia do tego przekładańca zrobiłam już chyba pół roku temu i tak odwlekałam. Ale jak to mówią: "co się odwlecze , to nie uciecze" ;-)
Ciasto ziemniaczane:
- 1 kg ziemniaków
- 2 jaja
- 20 dag mąki
- sól
- gałka muszkatołowa
Ziemniaki ugotować i zemleć. Dodać mąkę , jajka , sól i gałkę muszkatołową (ok. pół łyżeczki). Wyrobić i podzielić na 5 części. Każdą rozwałkować na wielkość patelni (forma do zapiekania powinna mieć podobną średnicę) i usmażyć. Gotowe placki układać w żaroodpornym naczyniu i przekładać sosem mięsnym. Wierzch posypać tartym , żółtym serem i zapiec w piekarniku.
Dobrze smakuje z sałatką z buraków , ale może być też podawane jako samodzielne danie.
Sos:
- 1 cebula
- 20 dag mięsa mielonego lub kiełbasy (zawsze używam kiełbasy)
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 szkl. wody
- sól
- pieprz
- papryka
Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Dodać mięso i jeszcze kilka minut smażyć. Koncentrat pomidorowy rozpuścić w wodzie , dodać do mięsa i gotować ok. 15 minut , doprawić.
Ale fajny przepis tzn ja zrobię z grzybami zamiast mięsa :D
OdpowiedzUsuńŚwietny po prostu
Margot , z grzybami też na pewno będzie dobre , a może nawet lepsze ;-)
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba ten przepis. W pierwszym momencie myślałam, że to lazania;-)
OdpowiedzUsuńLazanię też lubię , ale jeszcze sama nigdy nie robiłam - m-żonek nie przepada za nią ;-)
OdpowiedzUsuńAch, jak ja lubię tego typu dania. Na drugie imię mogłabym mieć Zapiekanka. ;-) Przekładaniec wygląda wprost cudnie!
OdpowiedzUsuńMałgoś , dziekuję :-)))
OdpowiedzUsuńJak równo poukładałaś plasterki ziemniaków! W pierwszej chwili, tak jak Atina, też pomyślałam że to lazania :)
OdpowiedzUsuńEdysiu , ale te ziemniaki nie są w plasterkach , to takie duże placki ziemniaczane ;-)
OdpowiedzUsuńMi niestety coś za bardzo nie wyszło, ciasto lepiące się wogole nie dało się rozwałkować a i tak dałam mąki dużo więcej bo ciągle podsypywałam.
OdpowiedzUsuńTo zależy też od gatunku ziemniaków. Te, które mają klejący miąższ będą potrzebowały więcej mąki. A z kolei wczesne ziemniaki ogólnie są dosyć "wodniste". Robiłam kiedyś z takich placki ziemniaczane i musiałam dosypać bardzo dużo mąki, aby się nie rozpadały (gdzie normalnie wystarczą 1-2 łyżki).
OdpowiedzUsuń