04 listopada

Ciasto na pierogi


 Nie mam jednego, ulubionego przepisu na ciasto pierogowe i to nie dlatego, że żaden mi nie przypasował, wręcz przeciwnie, pierogi smakowały mi w każdym wydaniu. A to z jakiej receptury korzystam danego dnia uzależniam zwykle od tego, co aktualnie mam w lodówce ;-)
Ten przepis jak najbardziej polecam. Ciasto nie jest ani bardzo delikatne, ani "gumowate", po prostu w sam raz. Do tego przyjemnie się z nim pracuje i nie jest "oporne" przy współpracy :-)

Składniki:
- 4 szklanki mąki
- 2 duże jajka
- 5 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
- 3 łyżki oleju
- szczypta soli
- 3/4 szklanki letniej wody

Mąkę przesiać do dużej miski lub na stolnicę. Zrobić dołek w środku, wbić jajka, dodać śmietanę, olej i sól. Wymieszać i dodawać stopniowo wodę, wyrabiając miękkie ciasto. Przykryć odwróconą do góry dnem miską i pozwolić ciastu "odpocząć" przez 10-15 minut.
Następnie podzielić ciasto na 4 części. Trzy z nich trzymać przykryte wilgotną ściereczką, a jedną rozwałkować (dosyć cienko) i wycinać foremką kółka. Nadziewać dowolnym nadzieniem i formować pierogi.
Powtórzyć z pozostałym ciastem.
Pierogi wrzucać do wrzącej, lekko posolonej wody i gotować około 7 minut (tyle czasu gotowałam pierogi z nadzieniem mięsnym).


Źródło

Brak komentarzy: