skip to main |
skip to sidebar
Autor:
Arabeska
Kolejna mikstura do domowej apteczki. Tym razem jest to syrop z buraka. Stosuje się go przede wszystkim na kaszel i chrypkę, ale ma także inne właściwości zdrowotne. Jest źródłem żelaza oraz kwasu foliowego i wzmacnia odporność organizmu.
Poza tym jest całkiem przyjemny w smaku, więc nawet dzieci nie powinny protestować podczas przyjmowania go :-)
Składniki:
- 1 średni burak
- 3-4 łyżki cukru
Buraka obrać i drobno pokroić albo zetrzeć na tarce jarzynowej. Zasypać cukrem w słoiku, trochę przemieszać i odstawić na około 12 godzin w ciepłe miejsce.
Następnie buraki odcedzić (nie wyrzucać, można je wykorzystać np. do ciasta :-), a powstały syrop pić 2-5 razy dziennie (małe dzieci: 2 x, starsze: 3x, dorośli: 3-5 x dziennie) po 1 łyżeczce.
Syrop działa wykrztuśnie, więc nie podajemy go na noc (najpóźniej 2 godziny przed snem).
Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Uwagi:
Gotowy syrop najlepiej zużyć w ciągu 2-3 dni, dlatego nie opłaca się robić na raz większej ilości (chyba, że w kilkuosobowej rodzinie wszyscy kaszlą ;-)
Autor:
Arabeska
Samo zbieranie grzybów to czysta przyjemność, gorzej z obieraniem - zajmuje trochę czasu, a potem jeszcze trzeba doczyścić ręce ;-) Kiedy jednak już się z tym uporamy, to możemy z grzybków przygotować taką oto prostą sałatkę z zaledwie trzech składników (nie licząc przypraw). Można podawać ją od razu albo po wcześniejszym schłodzeniu.
Składniki:
- grzyby leśne*
- cebula (słodka)
- kwaśna, gęsta śmietana
- sól i pieprz
Grzyby oczyścić, dokładnie umyć, pokroić na małe kawałeczki i wrzucić do gotującej się, osolonej wody. Gotować 15-20 minut, a następnie odcedzić i wystudzić.
Cebulę pokroić w drobną kostkę, dodać do grzybów razem ze śmietaną, przyprawić solą i pieprzem, wymieszać. Można podawać od razu albo po schłodzeniu.
*Nie podaję ilości, bo nigdy nie ważę grzybów - ile zbiorę, tyle jest ;-) Dla orientacji: jeżeli po ugotowaniu grzybów wychodzi średniej wielkości salaterka, to dodaję do nich jedną cebulę i około dwie duże łyżki śmietany.
Jeżeli używamy ostrej cebuli, trzeba ją przed dodaniem sparzyć wrzątkiem i dokładnie osączyć.
Autor:
Arabeska
Bardzo prosta zupa, z zaledwie kilku składników. Podawać ją można z różnymi dodatkami - ja wybrałam lane kluski. Nie byłam pewna jak zareagują na taką zupkę moje pociechy, ale o dziwo zajadały ze smakiem :-)
Składniki:
- 500 g kalarepy
- 2 l wywaru drobiowego (użyłam kostki rosołowej)
- 2-3 łyżki kwaśnej śmietany
- 2 łyżki mąki
- sól i pieprz do smaku
Dodatkowo:
- grzanki, lane kluski, groszek ptysiowy, ryż (do wyboru)
Kalarepę obrać, pokroić w kostkę i ugotować w wywarze. Część ugotowanej kalarepki można odłożyć, a resztę zmiksować. Dodać śmietanę rozmieszaną z mąką i ponownie krótko zmiksować. Następnie dodać odłożoną wcześniej kalarepkę, przyprawić solą i pieprzem, zagotować.
Podawać z grzankami, lanymi kluskami, groszkiem ptysiowym lub ryżem.